Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej II edycja – 2015 rok.

O jakości w komunikacji miejskiej poza punktualnością kursowania, estetyką taboru decyduje również postawa współpasażerów. Dlatego też kampania „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej” ma na celu kształtowanie pozytywnych postaw pasażerów podróżujących stołeczną komunikacją miejską.

Komunikacja miejska jest to jedyne w swoim rodzaju skupisko ludzi, które regularnie gromadzi w jednym miejscu tak dużą liczbę osób. Oczywistym jest, że to wpływa na ograniczenie przestrzeni osobistej. Przestrzeń osobistą można porównać do otaczającej nas bańki, w której czujemy się bezpiecznie. Jednak gdy ktoś wejdzie do niej bez naszej zgody, wywołuje to w nas reakcję obronną – czujemy się wtedy zagrożeni. Dlatego tak ważne jest życzliwe i przyjazne zachowanie w sytuacjach, w których dochodzi do ograniczenia przestrzeni osobistej.

Warto być życzliwym, skorzystamy na tym wszyscy – i obdarowany, i osoba pomagająca.

Gdy chcesz, aby inni byli dla Ciebie mili, Ty też bądź życzliwy.

II edycję kampanii przygotowali:

Organizatorzy: Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy, Tramwaje Warszawskie Sp. zo.o., Miejskie Zakłady Autobusowe, Metro Warszawskie, Szybka Kolej Miejska, Zarząd Transportu Miejskiego.

Partner: Koleje Mazowieckie.

Patronat Naukowy: Uniwersytet Warszawski.

Patronat Medialny: Radio Kolor

Wspierają nas: Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej (IGKM), Świat Bez Wandalizmów, Jazda na Dzień Dobry.

 

Tegoroczna odsłona kampanii przebiega pod hasłem „BĄDŹ   ŻYCZLIWYM   PASAŻEREM   ZAMIAST   BYĆ MONSTEREM”, grafiki kampanii to pięć zabawnych postaci: Hałaśnik Głuchawy, Tępacz Ignorant, Knyszojad Smrodliwy , Kłapodziób Wylewny, Zastawiacz Olbrzymi.

Kampania rozpoczęła się 20 maja 2015 r. od konferencji prasowej, połączonej z seminarium nt. „Psychologiczne determinanty wyboru środka transportu w codziennych miejskich podróżach”.

„Chcemy, żeby pasażerowie byli życzliwi i otwarci na innych . W ramach kampanii stworzyliśmy, trochę przewrotnie, monsterów , czyli współpasażerów, jakich nie chcemy spotykać. Mam nadzieję, że również w sobie będziemy zmieniać te niewłaściwe cechy” – Pani Karolina Malczyk zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej urzędu m.st. Warszawy i pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania .

zdjęcie


Gdy znajdujemy się wspólnie w tej samej sytuacji lub gdy korzystamy wspólnie z tych samych miejsc lub urządzeń powinniśmy pozdrowić osoby nieznajome – krótkim zwrotem „Dzień Dobry”.

01 czerwca określiliśmy dniem życzliwości i mówienia sobie „Dzień Dobry” w komunikacji miejskiej, po wejściu do pojazdu powitajmy innych pasażerów. Akcję „Dzień dobry” w komunikacji miejskiej przeprowadzamy wspólnie z Jazdą na Dzień Dobry, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców został przygotowany specjalny profil na portalu społecznościowym poświęcony tej akcji. https://www.facebook.com/events/1686859218202487/

Kampania „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej” widoczna była również na miejskich piknikach :

  • 23 maja na Wielkim Pikniku Rodzinnym w Powsinie,
  • 30 maja na pikniku Dzień Dziecka na Chomiczówce
  • 31 maja na pikniku Dzień Dziecka w Wilanowie (plaża w Wilanowie),
  • 13-14 czerwiec na pikniku Bezpieczne Wakacje na Pradze.

Dla najmłodszych zostały przygotowane łamigłówki oraz  kolorowanki z bohaterami naszej kampanii czyli  monsterami. W czasie kiedy dzieci poznawały bliżej postacie naszej kampanii, dorośli  w tym czasie  mieli do wykonania specjalne zadanie ……

A mianowicie, wskazać ich zadaniem najbardziej uciążliwego monstera

Po podsumowaniu – dotychczas za najbardziej uciążliwego uznano  – Kłapodzióba Wylewnego i   Zastawiacza Olbrzymiego .

Zapraszamy również na przyszłe pikniki, gdzie będzie stoisko naszej kampanii:

  • podczas Warszawa Jest Trendy ( I weekend września),
  • 12 września Pożegnanie Lata w Ursusie,
  • 19 września Dni Transportu Publicznego,
  • 26 września Piknik Integracyjny na Ochocie.

kz


Wspólnie z Wawerskim Centrum Kultury organizujemy w tramwaju Mobilną Kawiarnię Naukową , która kursuje w każdy wakacyjny piątek od 3 lipca do 21 sierpnia w godz. 19.00 – 21.00. Mobilna Kawiarnia Naukowa to niepowtarzalna okazja do wspólnych rozmów o komunikacji w komunikacji miejskiej. Tramwaj z Mobilną Kawiarnią Naukową , czeka na pasażerów naprzeciwko Teatru Powszechnego ( przystanek tramwajowy al. Zieleniecka). Zgłoszenia uczestnictwa prosimy kierować na adres: kawiarnia @tw.waw.pl. Decyduje kolejności zgłoszeń – liczba miejsc ograniczona.

Rozkład jazdy Mobilnej Kawiarni Naukowej 1a:

3 lipca – Życzliwość w przestrzeni publicznej – zobaczyć i usłyszeć innych niż my.

10 lipca – Czy życzliwość mamy w genach?

17 lipca – Wandalizm ma wiele twarzy. Jak je rozpoznać i im przeciwdziałać?

24 lipca – Shiatsu filozofia empatii.

31 lipca – Moda na dzień dobry. Twoje małe dzień dobry to wielka rzecz.

7 sierpnia – Bezpieczne – niebezpieczne związki.

14 sierpnia – O dzieciach w przestrzeni publicznej – życzliwie.

21 sierpnia – Sztuka (w) komunikacji.


Gra miejska odbędzie się podczas pikniku Dni Transportu Publicznego, który planowany jest na 19 września na terenie zajezdni autobusowej i tramwajowej przy ul. Woronicza 27.

Doszło do awarii – w zasobach komunikacji miejskiej skończyło się specjalne, drogocenne paliwo, napędzające codziennie tysiące pomyślnych przejazdów w Warszawie. Tym paliwem jest życzliwość! To od uczestników gry będzie zależało, czy warszawska komunikacja miejska pojedzie dalej. Dzięki rozwiązaniu zadań, związanych z kulturą i historią komunikacji miejskiej oraz życzliwym zachowaniem wobec współpasażerów, uczestnicy mogą napełnić rezerwy życzliwości w Warszawie.

Uczestnicy będą musieli wykazać się kreatywnością, podstawową wiedzą o komunikacji miejskiej w Warszawie oraz szybkością. Uczestnicy będą musieli wykonać zadania zarówno na terenie pikniku oraz w rozlokowanych punktach na mieście. Za poprawnie wykonane zadania będą zbierać punkty. Dla najlepszych przewidziane atrakcyjne nagrody, w naszej grze nie będzie przegranych – pozostali uczestnicy również otrzymają upominki. Zapisy na grę miejską zostaną uruchomione w 2 tygodniu września. Proszę na bieżąco śledzić stronę kampanii oraz monitory w komunikacji miejskiej.
Bez nazwy-11